انواع روکش دندان

بازدید: 81 نفر
انتشار: 29 Amordaad 1401
 انواع روکش دندان

روکشهای دندان بر اساس نوع مواد مصرفی و نحوه ساخت به چند نوع تقسیم می شوند:

روکش PFM

این نوع از روکش دندان قدیمی ترین و رایج ترین نوع روکش دندان است . PFM مخفف Porcelain fused to Metal است .منظور این می باشد که از یک آلیاژ فلزی که می تواند از عناصر گرانقیمت بوده تا مواد ارزان تر جهت ساخت بیس روکش بهره گرفت. این کار طی یک فرآیند پیچیده طراحی مدلی مومی و قرار گرفتن مدل در کوره و جایگزینی آن با آلیاژ مورد نظر انجام می گیرد .

روکش زیرکونیا

همانطور که می دانیم سرامیک دندانپزشکی به خودی خود فاقد استحکام لازم است و چون برای تامین زیبایی و طرح لبخند نیاز به استفاده از سرامیک ها داریم از این رو از حدود بیست سال پیش به این طرف برای حصول زیبایی بیشتر جهت بیس زیر سرامیک بجای آلیاژ فلزی از اکسید زیرکونیوم که اصطلاحا زیرکونیا خوانده می شود بهره گرفته شده است . برای ساخت این فریم زیرکونیا امروزه از دستگاههای CAD CAM استفاده می کنند .

روکش دندان زیرکونیا مونولیتیک

روکش زیرکونیا که به طور معمول ساخته می شود در واقع ترکیبی از یک بیس از جنس زیرکونیا و سرامیک بر روی آن است . مشکلی که اغلب این نوع روکش ها دارند شکستن و لب پر شدن سرامیک از روی بیس زیرکونیا است و این به دلیل استحکام ضعیف سرامیک در برابر نیرو های جویدنی می باشد . زیر کونیایی که جهت بیس استفاده می شود فاقد شفافیت و زیبایی لازم است تا کل دندان را یک تکه از این نوع زیرکونیا بسازند. از این رو دانشمندان امروزه نوعی از زیرکونیا را به بازار ارایه داده اند که دارای علاوه بر استحکام شفاقیت و زیبایی بالایی نیز است .